הקשר בין בריאות השיניים לבריאות הכללית

הקשר בין בריאות חניכיים למחלות לב

הקשר בין בריאות חניכיים למחלות לב

בריאות הפה והחניכיים יכול להשפיע על בעיות בריאות סיסטמיות אחרות בגוף. מחקרים עדכניים מצאו שאנשים עם מחלות חניכיים הם בעלי סיכוי כמעט כפול ללקות במחלות לב. סיכוי זה עלול להיות אף גבוה יותר בקרב אנשים עם מחלות חניכיים וכולסטרול גבוה. בהתחשב בקשר שקיים בין שתי מחלות אלו, רופאי שיניים יכולים לאתר מראש גורמי סיכון לבריאות הלב, ולא רק לבריאות הפה.

המחקרים שנעשו בתחום מבססים את ההשערה כי הקשר בין שתי המחלות נובע כתוצאה מחיידקים זהים הנכנסים למחזור הדם דרך “פצע החניכיים” ומגיעים לאיברים מרוחקים כמו הלב. מחלות חניכיים הן מחלות זיהומיות הנגרמות על ידי חיידקים אוראלים. במקרים מסוימים, חיידקים שנמצאים בחניכיים המודלקות שמסביב לשיניים, עוברים במהלך מצבים יומיומיים ושגרתיים כגון צחצוח או אכילה, למחזור הדם וממשיכים לחלקים אחרים בגוף.

כאשר החיידקים האוראלים עוברים דרך הגוף, הם מעוררים תגובה דומה לתגובה שגרמו בחלל הפה. כלומר, כפי שהחיידקים גורמים להצטברות אבנית בשיניים, כך הם גורמים להצטברות משקעים בעורקי הלב. משקעים אלו מובילים להסתיידות עורקים, היצרות שלהם ואף לסתימתם המוחלטת, דבר הגורם להתקף לב או שבץ מוחי. באופן זה החיידקים האוראלים תורמים להיווצרות של מחלה לבבית.

עקב הקשר הקיים בין שתי המחלות, ישנה חשיבות ברורה בהענקת טיפול יעיל ומוצלח למטופל הסובל ממחלת חניכיים. כמו כן, יש להסביר למטופל על הקשר בין המחלות על מנת להציע לו אפשרויות טיפול שונות, ולעודד המשך טיפול עצמי יסודי ומניעה יומיומית באמצעים המומלצים על ידי מומחה החניכיים

דילוג לתוכן